Živé knihy

Dňa 25.9.2019 sa žiaci 2., 3. a 4. ročníka gymnázia zúčastnili  akcie, ktorá nesie názov Živé knihy. Naša škola privítala 9 mladých ľudí z rôznych kútov sveta, ktorí momentálne pôsobia ako dobrovoľníci na Slovensku. Mnohí z nich učia angličtinu alebo ich materinský jazyk a pomáhajú na podujatiach v ich okolí. 

Cieľom tejto akcie bolo informovať našich študentov o možnosti vycestovať do zahraničia ako dobrovoľník už po skončení štúdia strednej alebo vysokej školy. Vďaka výbornej organizácií na čele s organizátorkou Petrou Sňahničanovou, ktorá mala pod palcom celú akciu, ale aj pani učiteľke Katke Jakubcovej a dobrovoľníkom zo štvrtého ročníka sa študenti dozvedeli veľa užitočných informácií.

,,Bolo to veľmi informatívne a motivovalo ma to v budúcnosti niečo také skúsiť,” vyjadrila sa jedna návštevníčka po skončení akcie. Viacerých zo študentov toto stretnutie oslovilo a tak im možno aj otvorilo nové dvere do sveta.

Mnohí študenti ocenili či už priateľský prístup dobrovoľníkov, ktorých príbehy si mohli vypočuť, ale aj rady, ktoré im dali. Jedna z účastníčok, Tanya sa podelila o miesta v jej rodnom Rusku, ktoré by sme pri návšteve určite nemali vynechať, ale aj o jej obľúbené ruské jedlá, či nápoje.

Všetci účastníci rozprávali pútavo, zaujímavo a výklad ozvláštnili tým, že do neho zapojili aj študentov.

David z Anglicka sa rozrozprával o Brexite, o rozdiele medzi Slovákmi a Britmi, ale aj o výhodách vycestovania do zahraničia v úlohe dobrovoľníka. 

,,Dobre sa počúval, bol zábavný, vždy mal čo povedať a mal nádherný prízvuk, ”  bola jedna z mnohých reakcií študentov.

Okrem užitočných informácií o dobrovoľníčení v zahraničí účastníci, živé knihy, ako boli aj pomenovaní, veľa rozprávali o krajine, z ktorej prišli čo pomohlo mnohým študentom zistiť nové veci o iných kultúrach. Hry na predstavenie pomohli zbúrať stenu hanblivosti a to študentov naštartovalo, aby sa pýtali otázky či už o možnostiach vycestovania do zahraničia alebo o krajine, z ktorej živé knihy pochádzajú. Arpine z Arménska hneď na úvod zaujala žiakov napríklad faktom, že pozná rodinu Kardashianových alebo futbalistu Heinricha Mchitarjanu, pretože pochádzajú z Arménska.

,,Sme radi, že nám škola dáva takéto príležitosti a možnosti do života,”vyjadrili sa študenti po skončenístretnutia a prejavili aj svoju nádej, že takéto stretnutia bude naša škola pripravovať častejšie.

Čamborová, Krystýnková